| Processor | AMD Ryzen 9 7940HS Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.5 Inch WQXGA OLED Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 64GB DDR5 5600MHz RAM | |
| Memory | 1TB SSD | |
| Battery | 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo Legion Slim 5 |
|---|---|
| Model | Legion Slim 5 |
| Price | Tk 154,990 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E 802.1AX (2 x 2) |
|---|
| Display Type | WQXGA OLED (120Hz refresh rate, 5ms, 3ms response time with OD, 100% sRGB, 400 nits, Dolby Vision support, NVIDIA G-SYNC, AMD FreeSync Premium, hardware low blue light, X-Rite Pantone certified) |
|---|---|
| Display Size | 14.5 inch |
| Display Resolution | 1800 x 2880 Pixels (16:10 aspect ratio) |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 327 x 249 x 21mm (12.9 x 9.8 x 0.8) |
|---|---|
| Body Weight | 1.9kg (4.2 pounds) |
| Body Build | Aluminum body with Slate Grey fabric cover |
| Body Color | Storm Gray |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 9 7940HS |
| Ram | 64GB DDR5 5600MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 TLC |
| Graphics Memory | 8GB GDDR6 |
| Battery Type | Lithium-Ion Polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-Cell 80Wh battery |
| Battery Backup | Up to 8 Hours |
| Audio | 2 x 2W speakers with Nahimic Audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E 802.1AX (2 x 2) |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Left: USB-C 3.2 Gen 2 (DisplayPort 1.4 / 140W power delivery) USB-C 3.2 Gen 2 (DisplayPort 1.4) Headphone / mic combo Right: 4-in-1 SD card reader E-shutter button Rear: Ethernet (RJ45) 2 x USB-A 3.2 Gen 2 (one always-on 5V2A) |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 4-zone RGB, 1.5mm, 100% anti-ghosting, WSAD keys swapable, Legion Spectrum RGB software support |
Great value for money
Display: 14.0 Inch WUXGA BrightView Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51-WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7-7735U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: Li-Ion, 70Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 IInch FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAN
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: Intel Core i7-13650HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 2-cell Lithium ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →